Podpořte Zwentendorf

9. červen 2007 | 11.17 | | autor: ohneta
Na blokády našich hranic rakouskými odpůrci atomu jsme si už zvykli. Většina z nás na ně nemáme slov, vyjma ministra zahraničních věcí Schwarzenbergera, který je trefně nazval magory. Taky byl za svůj výrok patřičně peskován. Nyní se v ČR formuje sdružení, které se vydává jako partnerské rakouské alternativě Stop Temelín.
Co je to ten
Zwentendorf? Je to rakouská jaderná elektrárna postavená roku 1978 poblíž Vídně. K jejímu spuštění však nikdy nedošlo, protože jej zhatilo referendum, které dopadlo v neprospěch atomu, byť jen těsnou většinou hlasů. Od té doby objekt chátrá a zarůstá houštím. A to chce výš uvedená iniciativa změnit. Chystá blokádu jednoho česko-rakouského hraničního přechodu a vyzývá případné účastníky blokády, aby si přinesli patřičné transparenty. Nejlépe s heslem Start Zwentendorf.
Co tyto lidi vede k takovéhle akci? Chybějící energii z téhle nedostavěné JE nahradili postavením elektrárny tepelné. Palivo (uhlí) dovážejí Rakušáci z České republiky a Polska. A zbytek energie nakupují od nás, tedy i z JETE. Spalování uhlí přináší větší ekologickou zátěž než štěpení atomu, proto se aktivisté uchýlili k téhle akci.
Češi jsou národem vtipálků, v každém z nás je odkaz Cimmermana či Švejka. Podpořme tedy tyhle recesisty v jejich snažení.

Z prohlášení iniciativy

Požadujeme:

Ukončení populistické, alibistické a neekologické politiky rakouské vlády.

Snížení úrovně radioaktivního spadu ve střední Evropě.

Okamžité spuštění (nikdy nespuštěné) jaderné elektrárny v Zwentendorfu (Dolní Rakousko).

Pokud rakouská strana naše oprávněné požadavky ihned nepřijme a JE Zwentendorf nenahodí,

budeme požadovat následující kroky:

- rakouská strana uzavře s českou stranou dohodu o harmonogramu zprovoznění JE Zwentendorf,

- dohoda bude uzavřena (aby se to dobře pamatovalo) v Melku,

- průběh zprovoznění JE Zwentendorf bude sledován mezivládní komisí.

Okamžikem zprovoznění JE Zwentendorf naše sdružení občanů Start Zwentendorf zaniká a agenda přechází na nástupnickou organizaci Start Zwentendorf blok IIZpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře