Expedice Pustevny 2007

18. srpen 2007 | 21.24 | | autor: ohneta
Dnes jsme se vypravili na menší výlet. Původně jsme opět chtěli vyrazit na Slovensko do hor, ale nakonec jsme zvolili bližší cíl, necelých 90 km od Zlína. Dlouho jsme přemýšleli, kam do okolí a nakonec jsme se rozhodli pro Pustevny.

Předpověď počasí nám v týdnu nepřála, ale nakonec bylo vše jinak. Ikdyž ještě v noci u nás poprchávalo, ráno jsem se zbudil do krásného slunného dne. V 9 ráno, dle objednávky, jsem měl před domem přistaveného taxíka. Jelikož jsu hlava děravá, museli jsme se cestou ještě stavit v Kauflandu, kde jsem musel dočerpat přijatelný stav své hotovosti. Hotovo, můžeme vyrazit. Trasu jsme zvolili delší, než bylo třeba. Ze Zlína na Vizovice, Valašskou Polanku na Makov a přes Prostřední Bečvu do kopce na Pustevny.
Asi po dvou hodinách cesty jsme konečně dorazili na místo určení. První nemilé překvapení nás čekalo hned na odstavném parkovišti. Že je placené nás nepřekvapilo, ale výše parkovného ano. Ale co, však jedem na půl. Zaparkovali jsme až na konci zaplněného parkoviště a vyrazili na průzkum. Nebrali jsme si ani trekové boty, však na co, trasa Pustevny - Radhošť měří jen 4 km. Druhým nepříjemným překvapením byly davy valící se stejným směrem jako my. Nevím proč, ale naivně jsme si mysleli, že tam bude liduprázdno. Asi stejný geniální nápad na výlet napadl víc lidí, než jen nás.
Nu což, trošku nám ty procesí lidí zkazily náladu. Ale hrdě jsme se svým vycházkovým tempem prodírali skrze davy lidí na místa, která jsme už pěknou řádku let nenavštívili. Matně jsem si vzpomínal, jak to tu vypadalo před x lety, kdy jsem coby malý kluk Pustevny navštívil. Snad přibylo jen stánků s občerstvením, jinak jsem si žádných jiných rozdílů nevšim. Ale určitě by se nějaké našly.
Prošli jsme kolem Cyrilské rozhledny, z které je opravdu nádherný výhled jak na Pustevny, tak i na vesničky nacházející se v údolí. Po krátkém pokochání se nádhernou krajinou kolem, jsme vyrazili k další zastávce naší cesty. Tou byl pohanský bůh úrody Radegast. Více se o Radegastovi dozvíte na www.pustevny.cz. Chtěli jsme se u sochy vyfotit, ale když jsme viděli ty davy tísnící se kolem, hned nás focení přešlo. Pořídil jsem dva snímky tohoto monumentu a vydali jsme se dál. Po chvíli jsme došli na hřeben, po kterém se táhla široká kamenitá stezka. Svou šířkou by zastínila i kdejakou silnici první třídy. Aspoň se ty davy turistů můžou v klidu míjet.
Z dáli jsme před sebou viděli horský hotel Radegast a pár set metrů za ním i cíl naší cesty Kapli svatého Cyrila a Metoděje na Radhošti. Prošli jsme i kolem dvou lyžařských svahů, zvlášť ten první vypadal hrůzostrašně. Škoda jen špatné dostupnosti, přece jen z Pusteven to bylo asi 2 km. A ujít v zimě tak dlouhou trasu s lyžemi na zádech a těžkými lyžáky na nohou leckoho odradí. Naštěstí my jsme šli jen nalehko.
Cyrilometodějská kaple se kvapem přibližovala a tím se blížil i konec našeho putování. Obhlídli jsme dřevěnou kapli ze všech stran a vrátili se kousek zpět k hotelu Radegast. V místním bufetu jsme zakoupili láhev pití a čtvrtku frgálu na chuť a spokojeně se uvelebili do měkoučké, nakrátko posekané trávy. Slunko nám svítilo přímo do obličeje a my si užívali tu báječnou pohodu. Při odpoledním rozjímání, snad následkem toho sluníčka, mě bleskl hlavou nápad. Tady už máme všechno prochozené a je celkem ještě brzo, co se zajet podívat do Rožnova do skanzenu? Rozhodnuto, další cíl naší cesty schválen.
Valašské muzeum v přírodě se nachází v Rožnově pod Radhoštěm. Skládá se ze čtyž areálů. Dřevěného městečka, Mlýnské doliny, Valašské dědiny a Pusteven. My se rozhodli jen pro návštěvu Dřevěného městečka. Základní vstupné je 50 Kč, do ostatních areálů je výše vstupného podobná. Více informací, včetně návštěvních hodin se dozvíte na oficiálním webu skanzenu. Jelikož se v městečku nekonala žádná akce, tak i počet návštěvníků byl příjemný. Žádné davy lidí, zkrátka pohoda pro klidnou a ničím nerušenou prohlídku areálu. Zastavili jsme se hned u prvního stánku, který jsme potkali. Linula se z něj nádherná vůně pravých valašských frgálů. Jelikož jsem frgálový maniak (nakazila mě teta ze Vsetína, která umí ty nejlepší hruščáky na světě), musel jsem si jeden koupit. Prodávající byl upovídaný chlapík, mezi tím, co mě frgál balil do krabice, mě ještě stačil vyzpovídat, jak jsem spokojený se svým Lumixem, který se mě houpal na krku.
Po úspěšné koupi valašské pochoutky jsme zasedli do stylové hospůdky, aby jsme si dali nějaký ten žvanec. Nevím co mě to napadlo, nikdy nejím zdravě, ale objednal jsem si pohanku se sýrem a slaninou. Snad mě přemohla zvědavost nebo co. Měl jsem obavu, jestli mě to bude chutnat. Jídlo bylo servírované v dřevěných hlubokých talířích a jedlo se lžičkou. Samozřejmě, že dřevěnou.
Návštěva skanzemu byla třešničkou na dortu velmi příjemně stráveného víkendového dnu. Napadl nás i jeden projekt, který na českém internetu nenajdete. Ale o tom možná až příště.
P.S. na hřebenové stezce se pohybovalo velké množství pěších turistů, dále i mnoho psů (uvázaných i neuvázaných) a snad i stejný počet cyklistů. A všichni se vešli. Omlouvám se za tuto poznámku, ale asi víte na co narážím.

obrazek
Pustevny

obrazek
Cyrilka

obrazek
Radegast

obrazek
Hotel Radegast

obrazek
Sv. Cyril a Metoděj

obrazek
Radegast z dáli

obrazek
Skanzen

obrazek
Servírka Cecilka

obrazek
Servírka Rozárka

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Expedice Pustevny 2007 tenisak* 18. 08. 2007 - 21:50
RE(2x): Expedice Pustevny 2007 ohneta 18. 08. 2007 - 22:00