Věděli jste, že...

10. říjen 2007 | 11.39 | | autor: ohneta
Jak už jsem psal v předešlém článku, v pátek jsme absolvovali noční prohlídku ZOO. Dozvěděli jsme se i pár zajímavostí, o kterých bysme za normálních okolností neměli ani potuchy. U každého otevřeného výběhu byl umístěn pracovník ZOO, který poskytoval návštěvníkům vyčerpávající informace o chovu zvířete.

Víte, že 4 lachtani, které zlínská ZOO chová, spotřebují za půl roku potravy za 500 000 Kč? Živí se převážně mořskými rybami, které jim ZOO musí obstarávat. Samozřejmě ve zmrzlém stavu, rozmražování ryb probíhá den před konzumací. V práci jsme počítali, za jakou dobu sežere toho půl milionu člověk a dospěli jsme k číslu cca 10 let.

Víte, že nejlepší gorilí věk je 35 let? Samcova černá srst dostane stříbrný nádech. Zlínský gorilák nesnáší chlapy, proto se o něho starají ošetřovatelky. Ale i to má své úskalí. Ošetřovatelka musí být blondýna. Jinak dává gorilák najevo svou nespokojenost bušením pěstmi do skleněné přepážky.

Víte, že žirafa žvýká potravu dvakrát? Nejprve potravu rožvýká a spolkne. V žaludku se jí částečně natráví a znovu se jí vráti do tlamy. Tam ji rozžvýká podruhé a znovu spolkne. Potrava cestuje do jiné části žaludku, kde se stráví už celá.

Víte, že sloni se dožívají požehnaného věku 60-70 let? Jsou i případy, kdy se jedinec dožil i 80. let. Sloni dosahují při své váze ohromné rychlosti. Dokážou běžet rychlostí 40 km/h. Sám mám co dělat, abych takové rychlosti dosáhl při jízdě na kole.

Víte že, naši tučňáci jsou pěkní cestovatelé? Jednomu se podařilo zdrhnout z výběhu a dostat se do potoka, který ZOO protéká. Potokem se dostal až do nedaleké fryštácké přehrady. Asi po týdnu volal jakýsi člověk, že v noci viděl jít přes cestu tučňáka a jestli jim nějaký nechybí. Pracovníci tučňáky přepočítali a ouha, jeden opravdu chybí. Odchytit běžence trvalo asi dva měsíce, dodnes nikdo neví, čím se živil, protože tučňáci, podobně jako lachtani, jedí jen mořské ryby.

Víte, že sloni umírají hlady? Slonům několikrát za život dorůstají zuby, ale v pozdním věku už ne. Nemají si tak jak potravu rozžvýkat a umírají na nedostatek potravy.

A víte, že při noční prohlídce ZOO je opravdu tma?

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Věděli jste, že... pavel 10. 10. 2007 - 12:16
RE(2x): Věděli jste, že... ohneta 12. 10. 2007 - 15:57