Americký radar v ČR? Děkuji nechci

22. říjen 2007 | 12.00 | | autor: ohneta

Sporů a diskuzí o americkém radaru v ČR přibývá. Bouří se obce, kterých se výstavba radaru bezprostředně týká, politici se předhánějí v argumentech a co chudák občan? Zajímá vůbec někoho jeho názor? Do médií se budou politici dušovat, že je názor občanů zajímá, ale ve skutečnosti si ho možná poslechnou, ale v konečné fázi na něj stejně neberou zřetel.

Každá strana, odpůrců či příznivců radaru, má svoji pravdu. Ale otázka zní: Kdo potřebuje radar více? My nebo USA? Jasně že USA ho potřebují více, to je bez diskuze. Ale v čem bude dobrý nám? To je otázka, na kterou si nedovedu představit uspokojivou odpověď. Mnozí namítají, že světový terorismus se může dotknout i České republiky. Ano, tahle teoretická možnost tady je, ale pořád nechápu jak nás radar před těmito činy bezduchých fanatiků může uchránit. A nebude radar prvním terčem těchto útoků? Islámským teroristům nevysvětlíte, k čemu radar slouží. Ti vidí jen to, že je americký a to jim stačí na provedení útoku. Ale z tohoto důvodu moje zamítavé stanovisko nevyplívá. Každá vojenská stavba nese pro stát potencionální nebezpečí. Prezident Bush při včerejším projevu na konferenci v Praze slíbil, že ruskému prezidentovi Putinovy stavbu radaru vysvětlí, a řekne mu "Vladimire pojď do toho s námi". Nevím co by se muselo stát, aby s tímhle návrhem Putin souhlasil. Rusko nikdy nebude spojencem s USA, byť studená válka skončila již před několika lety. Rusko bude vždy chápat radar jako potencionání ohrožení.

Mnoho politiků, kteří jsou pro radar, přikládá patřičnou váhu i na to, jaké důsledky či spíše výhody bude mít umístění americké jednotky pro okolní ekonomiku. Ano, ti vojáci jsou lidé jako my všichni. Mají své potřeby, nebudou napořád uzavřeni v ohraničeném prostoru a budou se chodit taky někam bavit. Ale bude to mít opravdu takový účinek pro místní obyvatele? Myslím že ne, snad se hospodským v okolních obcí o trochu zvýší spotřeba piva, ale "milionáři" se z nich nestanou. Za tou pravou zábavou budou vojáci vyrážet do větších měst, kde je i jistě víc možností, než v nějaké malé malebné vesničce. A zásoby pro jednotku se asi v místní Jednotě kupovat nebudou.

Stále mnoho otazníků visí nad statusem základny. Podle jakých zákonů se bude řídit. Bude to stát ve státě, kde se bude uplatňovat americké právo, nebo se vojáci budou řídit i uvnitř základny zákony České republiky? Tahle otázka asi ještě přinese mnoho diskuzí. Možná mě to uniklo, ale nejsu si jist jaké stanovisko k tomuhle tématu zastává naše vláda.

Nejvíce mě vadí, že u nás ani neproběhla pořádná diskuze s občany. Vláda hned začala vyjednávat s americkou stranou a vůbec jí nějak nenapadlo se zabývat tím, co na to občané. Vím, že většina občanů naší vlasti nevidí do bezpečnostní politiky našeho státu, ale má do takových zásadních rozhodnutí právo mluvit. Osobně bych americký radar akceptoval, kdyby bylo uspořádáno referendum a výsledek by akceptoval většinové mínění obyvatel. Teď můžu jen říct Děkuji nechci.


Příště: Je libo mladší pane Paroubku?Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Americký radar v ČR? Děkuji nechci tenisak* 22. 10. 2007 - 23:16
RE(2x): Americký radar v ČR? Děkuji nechci valach ostravski 27. 10. 2007 - 17:50