Tyrani dnešní doby

5. listopad 2007 | 12.00 | | autor: ohneta

Setkáváme se s nimi kdekoliv. I jejich věk není nijak omezen. O to víc je smutnější, že společnost je většinou proti takovým jedincům bezbranná. S týráním čehokoliv se setkáváme již u dětí školou povinných. Bohužel.

Šikana na školách již není ojedinělým jevem, stává se mezi žáky něčím normálním. Učitelé se mnohdy o počínající šikaně ani nedoví, nemají ani jak. Postižené dítě ze strachu z pomsty mlčí, a tak se šikana odhalí většinou, až když dosáhne neúnosné míry a některé dítě se s tím svěří svým rodičům.

A nejedná se jen o šikanu. Jde všeobecně o neúctu ke všemu živému. Mnohokrát se mě stalo, když jsem kolem naší říčky venčil psa, že skupinka školáků stojících na břehu hází do vody kameny po kolem plavajících kachnách. Nerozumím tomu, když jsem byl já školou povinný s kamarády jsme si vždy našli nějakou rozumnější zábavu. Ale dnešní mládež, odkojená násilnými televizními seriály či filmy, chce být akčnější a nespokojí se s pouštěním papírových lodiček po řece, jako my kdysi dávno. Mnozí si řekneme, že si s takovými dětmi mají poradit rodiče. Ale co když jsou rodiče stejní jako americká matka ze článku Evy Pallotto?

Abych nekritizoval jen naši mládež, tyrani či neurvalci se najdou i mezi námi dospělými. Uvedu opět příklad, který se mě stal při venčení našeho psa. Podotýkám, že je to malá rasa, kříženec jezevčíka s něčím. Jako obvykle jsme byli na vycházce kolem již zmiňované říčky. Pes byl řádně připnutý na vodítku (ikdyž nemusel, protože nábřeží je jedno z mála míst u nás ve městě, kde můžou psi chodit navolno) a cupital si to po trávě vedle chodníku. Kolemjdoucích a kolemjedoucíchích chodců a cyklistů si nevšímal. Naráz se zezadu přiřítil asi padesátiletý cyklista a na psa začal najíždět. Podotýkám, že se pohyboval pořád na trávě a nikoho nijak neohrožoval a ani neomezoval. Naštěstí jsem psa včas přitáhl k sobě, takže ho ten lump kolem minul. Byl jsem v šoku, toto jsem opravdu nečekal. Zmohl jsem se jen na otázku, jestli je ten dotyčný normální. Později jsem se dozvěděl, že to nebyl ojedinělý případ. Ten člověk nemá rád očividně zvířata a co teprv lidi?

Nejhorším a zároveň nejzávažnějším způsobem tyranství je týrání dětí. O to víc závažným, že dítě se nemůže nijak bránit a mnohdy žije v přesvědčení, že si takové zacházení zaslouží. O to víc nepochopitelným, protože v rolích tyranů jsou vlastní rodiče. Zářivým příkladem je ze všech stran obemílaná kauza rodiny Mauerových. Vyšetřování týrání malého Ondřeje se již táhne několik měsíců a v případu se objevuje stále víc a víc nejasností a záhad. Proč mám takové tušení, že se nic nevyřeší? Případů týraných dětí neustále přibývá, o mnohých se veřejnost ani nedozví. Je to smutná stránka naší společnosti.

Jsem proti jakémukoliv násilí, zvlášť proti násilí na bezbranných tvorech. Ale pokud se budeme stále chovat nevšímavě ke svému okolí, tak se situace nezmění. Je to jen na nás, kam v budoucnu bude směřovat náš další vývoj.


Příště: Vyžeňte je venZpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Tyrani dnešní doby ivana* 07. 11. 2007 - 01:04