Znič to hnízdo

19. listopad 2007 | 12.00 | | autor: ohneta

Znovu u nás udeřila ptačí chřipka. Veterináři i vojsko jsou v plné pohotovosti, lidé v postižených oblastech žijí v nejistotě co bude s jejich drůbeží. Některé státy vyhlásily zákaz dovozu drůbeže z ČR, domácí spotřeba kuřecího mírně klesla. Ale časem, až vše utichne se vše vrátí do normálu. Ale vrátí se i do normálu myšlení některých méně inteligentních lidí?

Znovu se objevují zprávy, že někteří jedinci úmyslně vyhledávají a ničí ptačí hnízda. Mají strach z nákazy ptačí chřipkou a proto ničí vše, co má jen něco málo z ptáky společného. Škoda jen, že většina takových lidí nezapojí před těmito činy mozek a nezačne trošku málo přemýšlet. Opravdu se zmenší riziko přenosu, resp. šíření téhle nemoci, když zničím co nejvíc ptačích hnízd? To asi těžko. Neznám celosvětové statistiky, ale myslím že na celém světe zemřelo na ptačí chřipku jen něco kolem 200 lidí. To z celkového počtu obyvatel planety je opravdu směšné číslo. Troufám si tvrdit, že jen v ČR zemře na vir klasické chřipky více lidí, než na ptačí chřipku celosvětově. Budem proto chodit a likvidovat lidi, kteří zrovna stůňou s obyčejnou chřipkou?

Chápu, že někteří lidé mají opravdu strach z infikace, nebo rozšíření nemoci na jejich domácí chov drůbeže. Pro mnohé z nich je to celoživotní náplň života, jsou zkrátka zvyklí mít ve svém hospodářství domácí zvířata. Když jsem v TV sledoval zprávy ohledně všech opatření, bylo mi zvlášť líto právě těch drobných chovatelů, kteří se o drůbež starají celá léta a každé ráno vstávají, aby poklidili. Pak přijde tahle rána a oni ze dne na den o své hospodářství přijdou. Nevím a nechci soudit, jestli zrovna tohle opatření je opodstatněné, ale je to bohužel neodvratné rozhodnutí veterinářů. Malá útěcha je, že stát všechny tyhle "postižené" chovatele odškodní.

Blbost kvete v každém věku. Přitom mnohdy stačí zapojit jen selský rozum a ne bezhlavě konat zlo na přírodě. Ale v dnešní době lidem chybí úcta k člověku natož k přírodě. Neuvědomujem si, že jsme tu jen díky mocné přírodě a že lidé jsou součástí přírody a ne naopak. Jen si vzpomeňme, jak media informovala lidi, v jakých podmínkách žijí obyvatelé jihovýchodní Asie, kde se vir ptačí chřipky poprvé vyskytl. Bez urážky, ale oni tam s tou drůbeží pomalu i spávají v jedné místnosti. Potom je přenos na člověka jen otázkou času. Takové podmínky u nás asi těžko najdeme.

Vždycky mě dokáže nadzvednout barbarství lidí konané na lidech, zvířatech, přírodě nebo na veřejném majetku. Bohužel jsou mezi námi jedinci, kteří nemají úctu před ničím a před nikým. A vybíjet si zlost na nevinných tvorech? Ne děkuji, to opravdu k ničemu nevede.


Příště: Vystěhování RomůZpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře