Vystěhování Romů

26. listopad 2007 | 12.00 | | autor: ohneta

Ochránce veřejných práv ombudsman Motejl se opět připoměl veřejnosti tvrzením, či prohlášením, že vystěhování Romů z centra Vsetína byla chyba. Jak se zdá, tak jakékoliv kroky, které města podniknou v otázce soužití romských spoluobčanů se jeví jako chybné. V mnoha případech se může zdát, že jakékoliv řešení je velmi riskantní, a mnohdy se neobejde bez kritiky.

V prvním sledu s kritikou přicházejí sami "postižení", tedy Romové. Nelíbí se jim, že si je někdo dovolil vystěhovat. Za ta léta, kdy nedotknutelně bydleli v onom známém pavlačovém domě ve Vsetíně nabyli dojmu, že na ně nikdo nemůže. Spokojeně si žili v naprosto nevyhovujících podmínkách a svým chováním obtěžovali spoluobčany bydlící, resp. pracující hned ve vedlejší budově. Mnozí z nich se ani neobtěžovali platit nájem. Proč taky, vždyť je to normální. Dokážu si živě představit co by se dělo, kdybych přestal platit nájem já. Úřady by reagovaly zcela pružně a v souladu se zákonem. Začalo by to odpojením elektřiny, vody a plynu. Následovalo by vystěhování a dál by se se mnou nikdo nebavil.

Jenže u romského etnika se postupuje podle jiných pravidel. A to i na úřadech, kde žádají o sociální dávky. Úředníci jim raději dávky přiklepnou, než aby poslouchali obviňování z rasismu. Vím a nedělám si iluze o tom, že takhle postupuje i spousta "bílých" obyvatel a že nemůžu házet všechny do jednoho pytle. Znám i spoustu slušných romských rodin, kde to funguje tak jak má. Spořádaně chodí do práce, a doma mají takový pořádek, že by se u nich dalo "i ze země jíst". Ale v případě Romů vystěhovaných z pavlačáku ve Vsetíně to tak nebylo. Tehdejší starosta Čunek byl prvním, kdo se odhodlal k tak razantnímu, a podle mě správnému kroku. Našel dostatek odvahy problém řešit, té odvahy, která jeho předchůdcům chyběla. Pojmenoval věci pravými jmény, nechodil kolem horké kaše jako většina politiků. Troufám si tvrdit, že bydlení v kontejnerových domech poskytuje větší luxus, než bydlení ve starém a schátralém pavlačovém domě.

Jak se zdá, veškerá polemika s ombudsmanovým výrokem je marná. Mnoho odpůrců Čunkova rozhodnutí není plně seznámena s problémem vsetínských Romů. Mnozí z nich se nebyli ani ve Vsetíně podívat a od stolu vynášejí kritická stanoviska. Nevím jak by se těmhle kritikům líbilo a pracovalo, kdyby celou směnu trnuli, zda jejich auto zaparkované před svým pracovištěm ještě stojí v pořádku na svém místě. Nebo se cestou k lékaři prodírat davem poptávajících a mnohdy neodbytných dětí, žadoníci o peníze. Je s podivem, že nikdo z nich nenavrhl řešení, které by uspokojilo obě strany. Nebo si tou kritikou chcou ohřát svoji polívčičku? Ombudsman se v tomto případě zabývá právy romských spoluobčanů, ale kdo se zabývá právy lidí, které chování Romů nějak omezuje?


Příště: Nestěžujme si, vždyť peněz máme stále vícZpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (4x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vystěhování Romů milan* 26. 11. 2007 - 14:57