Nestěžujme si, vždyť peněz máme stále víc

3. prosinec 2007 | 12.00 | | autor: ohneta

Počínaje dnešním dnem se máme všichni zase o něco líp. Alespoň podle statistiků. Měsíční průměrná mzda vzrostla v porovnání se stejným období minulého roku takřka o 7% a ustálila se na hodnotě 21 400 Kč. Vyděláme si tedy o plných 1480 Kč víc, než v srpnu minulého roku. Po téhle neuvěřitelné zprávě bysme měli všichni jásat. Ale je to skutečně důvod k jásotu a nekontrolovatelnému veselí? A máte taky ten stejný pocit jako já, že se mzdy zvyšují všem ostatním, jenom mě ne?

Když si porovnám svou poslední výplatní pásku s páskou rok starou, nestačím se divit. Na té loňské mám totiž o nějakých 300 Kč větší výplatu, než na té poslední. Napadá mě otázka, kde udělali soudruzi statistikové chybu. Aha už to mám. Nepracuji ve finančním sektoru, tam totiž platy rostly nejstrměji. A taky nejsu poslanec, ba ani politik, abych si svou výplatu mohl sám odhlasovat. Jsem jen obyčejný zaměstnanec, který je závislý na štědrosti zaměstnavatele.

Pokaždé, když Český statistický úřad zveřejní údaje o průměrné mzdě v ČR, mě hlavou vrtá otázka, jak k výsledné sumě došel. Vždyť skoro každý den slyším, jak je vše drahé, všechno se zdražuje, jak náklady na provoz domácnosti neustále rostou a jak se cenama přibližujeme Evropské unii. Ale mzdou se EU zdaleka nepřibližujeme. Ba naopak, EU má před námi v tomhle směru nedostižný náskok. A pak dojde ČSÚ s takovým údajem, podle kterého se naše životní úrověň musí zákonitě zlepšovat.

Je hezké, že mzdy každý rok rostou o 7%, bohužel to většina z nás nijak na své peněžence nepozná. Co je mi platné, že mám o nějaký ten tisíc víc, když od minulého roku vzrostly ceny potravin, energií, nájmů a daní. Sečteno podtrženo, v konečném součtu jsu na tom stejně jako před rokem. Ovšem naši poslanci a politici si můžou vesele mnout ruce. Těm se po schválení "batohu" příjmy vesele zvýší o tisíce. Kolikrát jsme od těchto pánů a dam už slyšeli, že s tímhle neduhem něco udělají. Vždy ale z toho sešlo a pro jistotu si schválili další zvýšení platu. Ikdyž to podle nich bylo nedopatření. Škoda, že i my, poctivě pracující lidi, si nemůžem byť malým nedopatřením, taky sami zvýšit svůj skromný plat. Hned by se nám žilo líp a určitě bysme i míň nadávali na poměry v tomhle státě.

Škoda, že se tu nedají vkládat ankety. Zajímalo by mě, kolik lidí dosahuje průměrné mzdy. Vím, že by tenhle údaj nebyl věrohodný, ale určitý obrázek by přinesl. Stále mám v sobě takový nepříjemný pocit, že se průměrná mzda počítá jen ze sektorů, kde se platy pohybují v nadprůměrné výši. Ale je to jen takový pocit, ve skutečnosti je mi jasné, že si ČSÚ to číslo nevycucal z prstu. ČR patří do skupiny zemí, ve kterých je velký rozdíl mezi platy. Bohužel, u nás není problém najít si práci mizerně placenou a donést domů 8000 Kč. Platy v této výši, nebo maximálně o dvě tisícovky vyšší, si donesete domů, pokud pracujete v oblasti obchodu. Ale pokud jste zaměstnán ve finančních službách, cifra ve vaší výplatní pásce je několikanásobně vyšší.

Takže z růstu průměrné mzdy se můžeme radovat jen virtuálně. Většině z nás se stav konta nijak zásadně nezlepšil a starosti neubyly. Naopak se můžeme radovat z hezkých prázdnin, které konečně celé nepropšely a taky třeba z toho, že si naši politici zas finančně přilepší. My ostatní jdem šetřit na návštěvu lékaře.


Příště: Pojďte na výletZpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší