Jsou Češi opravdu národem zlodějů?

17. prosinec 2007 | 12.00 | | autor: ohneta

K tomuhle článku mě vyprovokoval článek Filipa Svobody, který polemizuje o národní hrdosti a o smůle, která dala možnost vzniku našeho mateřského jazyka. Jsme opravdu národem zlodějů a je čeština jen na obtíž?

Jako hrdého občana téhle země se mě článek hluboce dotkl. A nejen mé osoby. Jsem hrdý na to, že jsem Čech a nikdy jsem nelitoval, že jsem se nenarodil v nějakém jiném, pro někoho možná "atraktivnějším" státě. Jsme malá zemička uprostřed Evropy, o které spousta lidí ani nemá tušení, že vůbec existuje. Máme svůj jazyk, což mnohé a co do počtu obyvatel významnější národy říct nemůžou. Máme svoji kulturu, bohatou minulost, významné osobnosti, které se v minulosti zapsali do světových dějin.

Nikdy mě nenapadla myšlenka, co by bylo kdyby... Kdyby se nenarodila generace obrozenců, neměli bychom nic. Byli bysme nejspíš slovanský národ mluvící germánským jazykem a spolkovou zemí Rakouské republiky. Ale to možná dost přeháním, ikdyž kdo ví. Že by jsme si žili líp? Možná, ale když se vrátíme do minulosti, nebyli jsme na tom nejhůř. Za první republiky, snad i po válce patřila tehdejší Československá republika k ekonomicky silným národům. Bohužel, toto se po nástupu rudé garnitury rapidně změnilo.

Ale tohle by nemělo bránit nikomu z nás v tom, abychom byli hrdí na svůj původ. Jako každý jiný národ máme i my důvody, proč nebýt hrdí na to, že jsme Češi. Mezi ně patří především drobná kriminalita. Mám tím na mysli především kapesní zlodějíčky. Zahraniční turista, okraden o svou peněženku, si asi o nás neudělá ten nejlepší obrázek. Nebo když po revoluci rakouští obchodníci lepili do svých krámků cedule Češi nekradtě. To určitě nebylo příjemné nikomu z nás, a do takhle označeného obchodu jsme radši ani nevkročili, protože jsme se styděli za některé naše spoluobčany.

Za co se ale stydět nemusíme je spousta osobností, které reprezentovali, či reprezentují naši republiku. Jedná se o osoby z kulturního, či vědeckého prostředí, ale i o sportovce, kteří dokážou naši republiku zviditelnit víc, než kdejaký politik. Važme si jich a buďme rádi, že je máme. Ano, nejsme tak fanatičtí vlastenci, jako třeba američané. A jsem za to rád, protože příliš silné vlastenectví vede k slepotě, či k určité sobeckosti vůči okolí.

Češi mají pověst národu hračičků a kutilů. Není problém, který bychom neuměli vyřešit. Bohužel někdy na tuto vlastnost doplácíme, ale ve většině případů z ní umíme i těžit. Buďme rádi a hlavně hrdi, že jsme Češi . Já si toho vážím a jsem rád, že jsem se narodil právě zde. A kdo s tím má nějaký problém, může se ho pokusit řešit. V dnešní době není problém, si sbalit kufr a odstěhovat se někde, kde se mu bude žít líp. Ale pliváním na vlastní národ se nikam nedostanem.


Příště: Adopce dětí z rozvojových zemí - móda, či výstřelek?


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jsou Češi opravdu národem zlodějů? hablina 17. 12. 2007 - 14:19
RE(2x): Jsou Češi opravdu národem zlodějů? ohneta 17. 12. 2007 - 15:43
RE: Jsou Češi opravdu národem zlodějů? vojtahavel 17. 12. 2007 - 16:36
RE(2x): Jsou Češi opravdu národem zlodějů? ohneta 17. 12. 2007 - 16:38
RE(3x): Jsou Češi opravdu národem zlodějů? stajp 18. 12. 2007 - 09:42
RE(4x): Jsou Češi opravdu národem zlodějů? ohneta 18. 12. 2007 - 15:54
RE(3x): Jsou Češi opravdu národem zlodějů? vojtahavel 18. 12. 2007 - 14:49