Nevadí, jste naši hrdinové

21. leden 2008 | 12.00 | | autor: ohneta

Česká fotbalová reprezentace do dvaceti let si přiveze z MS v Kanadě stříbrné medaile. Ve včerejším večerním finále podlehla favorizované Argentině nejtěsnějším rozdílem 1:2, když rozhodující gól padl 4 minuty před koncem utkání. Stejně, jako v roce 1934 v Itálii a 1962 v Chile jsme dali první gól, ale bohužel jsme si vedení neudrželi a záhy o ně přišli.

Mistrovství začalo zhruba před měsícem a moc lidí ho nijak zvlášť nesledovalo. Po úvodním remízovém zápase s Argentinou upadla naše hra do průměru. Smolná remíza s KLDR našim klukům nezajistila postup do vyřazovacích bojů, museli si ho vybojovat v utkání s neznámou Panamou. To zvládli a po vydřeném vítězství postoupili do osmifinále. Tam se začala odehrávat česká fotbalová pohádka. Mnohými odepisované mužstvo se štěstím po penaltovém rozstřelu porazilo Japonsko a postoupilo do čtvrtfinále, kde na ně čekalo favorizované Španělsko. Utkání po 90. minutách skončilo bezbrankovou remízou a dospělo do prodloužení. V něm padl na obou stranách gól, takže se šlo opět na penalty. A Češi nezklamali. Vyřadili Španělsko, které tomu snad ještě dnes nevěří. V semifinále na nás čekal pikantní souboj s našimi jižními soupeři. Ten jsme, v porovnání s posledníma dvěma zápasy, zvládli bez větších problémů a vyhráli jsme 2:0.

V cestě za vytouženým zlatem nás opět čekala Argentina. Jak finálový zápas dopadl, už všichni víme. Kluci předvedli snad nejlepší výkon na šampionátu, paradoxně však přinesl první prohru. A prohru velmi bolestnou. Vždyť v první půli Suchý trefil tyč, a po změně stran Kalouda spálil vyloženou šanci. Kdyby z jedné těchto šancí padl gól, tak by soupeř jen těžko vyrovnával dvoubrankové vedení. Ale na kdyby se nehraje. Škoda jen rozhodujícího druhého gólu. Věřím, že kluci by prodloužení ustáli a v penaltovém rozstřelu uspěli.

Ale i přes prohru je to fantastický úspěch. Mladíci ukázali našemu A mužstvu, jak se bojuje a rve za vítězství. Dokázali ve svém mládí to, co mnohý zkušený a fotbalově slavný hráč nedokázal ve své hvězdné kariéře. Do finále MS se nepostupuje každý den, a tak blízko vítězství jako včera se naši fotbalisté nemusí dostat zas pěknou řádku let. Kluci děkujeme a ve stoje Vám tleskáme. Po dlouhé době jsme opět hrdí na to, že jsme Češi. Škoda jen, že na to nemůžeme být hrdí častěji.

Český fotbalový sen skončil. Ale netruchleme, vždyť je to obrovský úspěch. Argentina si titul zasloužila. Ne za finálový zápas, kde jsme jí byli minimálně vyrovnaným soupeřem, ale za celý turnaj. A naši kluci se můžou těšit domů, vždyť přiletí jako hrdinové.