Objev devatenáctileté studentky Ivany

18. listopad 2006 | 11.17 | | autor: ohneta

obrazekČeští vědci světové úrovně "se rodí" už mezi gymnazisty! Jedním z nich je i Ivana Petrová (19), která letos jako jediná žena získala prestižní ocenění v rámci soutěže Česká hlava 2006. Její biologický výzkum může být totiž zároveň budoucí nadějí pro neplodné páry, kterých v Česku rok co rok přibývá...


Za celoživotní dílo získal "Národní cenu vlády ČR" společně s milionem korun nejuznávanější český matematik - profesor Jaroslav Kurzweil (80), největší pozornost ale budila teprve devatenáctiletá Ivana Petrová.

"S kolegy na České zemědělské univerzitě jsme zkoumali samičí prasečí vajíčka. Dokázali jsme zabránit jejich samozničení. Naše úspěšnost v laboratořích byla stoprocentní," vysvětlila Ivana.

A v tom je naděje pro ženy, které touží po dítěti a nedaří se jim to. Prasečí vajíčka jsou totiž nejpodobnější těm lidským, a pokud Ivana dokázala zastavit jejich rozpadání, mohlo by se to podařit i u lidí!

"Biologie mě bavila odmalička, můj táta je totiž také vědec. Už jsem publikovala i dvě vědecké práce v angličtině," prozradila dívka, která je nadějí české vědy.

Za svůj objev získala odměnu padesát tisíc korun.


bleskovky.cz


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře