Asi se zblázním

4. prosinec 2007 | 11.51 | | autor: ohneta
Tak nám nastal advent. Vánoce po roce opět přicházejí a tím i utrpení lidí, kteří musí v práci celou směnu poslouchat tradiční vánoční písně - tedy koledy. Nic proti nim, ale po osmi hodinách v práci z nich už mám maxivelkou hlavu.

Došlo to tak daleko, že cestou z práce domů (chodím pěšky) si je v duchu pobrukuju. Při některých koledách, kde hrají varhany, si připadám jako v kostele, takže když taková koleda začne z ampliónu hrát, odhodím pytel se zemákama, pokleknu, pokřižuju se a odříkám si potichu Otčenáš.Otče náš, jenž jsi na nebesích,posvěť se jméno tvé,přijď království tvé,buď vůle tvá, jako v nebi, tak i na zemi. Chléb náš vezdejší dej nám dnes a odpusť nám naše viny, jako i my odpouštíme naším viníkům a neuveď nás v pokušení, ale zbav nás od zlého.

Není divu, že okolojdoucí zákazníci vždy strnou se zděšením. Nejen, že se musí proplétat mezi rozsypanými bramborami, ale musí dávat i pozor, aby mě nevyrušili od modlitby. Na to jsem totiž velmi háklivý. I ředitel si už zvykl a vždy, kdy mě vidí klečet, zaklekne vedle mne a odříkává si svou modlitbu. Jednou mě při mém Otčenášku vyrušil jakýsi děda. Prý odkud máme ty erteple. Pohrdavě jsem se na něj z pokleku podíval, vyrval jsem mu s rukou jeho čagan o který se opíral a švácl jsem ho jim přes záda. Jeho babka mě poklepala po zádech se slovy "dobře ti tak dědku, místo aby ses přidal, tak otravuješ takovýma senilníma otázkama". Hold v kostele taky nemá velebný pán rád, když ho někdo vyrušuje.

Poznal jsem to na vlastní kůži. Při jedné bohoslužbě, kdy byl zrovna velebnosti v tom největším tranzu, jsem přiskočil k oltáři a jal se zkoumat, zda má v poháru doopravdy víno a ne malinový sirup, jak tvrdil náš ředitel, se kterým jsme se o tuto skutečnost celou dobu v kostele přeli. Ono se to má tak. Po příhodě s dědulou v práci jsme měli těžké svědomí a potřebovali jsme se očistit. Tak jsme po směně zamířili místo do hospody do kostela. Taky mě zajímalo, jak velkou zásobu vína velebnosti má. Já tipoval tak karafu, tzn. asi litřík. A jaké bylo mé překvapení, když pod oltářem měl schovaný celý demižón. Ono se mi taky zdálo, že se mu už jaksi plantal jazyk a potutelně pokukoval po mladých slečnách v první řadě, které měly na sobě jen nátělníky a minisukně. Se divím, že je tak spoře oděné do toho kostela vůbec pustili. Ale to jsem odbočil, zpět k jádru pudla. Jak jsem se jal ochutnat tu tekutinu v pohárku, kněz na mě vrhl přímo vražedný pohled. Vysvětlil jsem mu teda situaci. Očividně to nepomohlo, asi se mu nelíbilo, že jsem mu ten celý pohárek vypil. "No co, šak máte ještě celý demižón" odvětil jsem mu na jeho poznámku, že to víno bylo jeho. Odkudsi vytáhl hospodský účet a udělal na něm jednu čárku. To se mi moc nelíbilo, já si přeci nic neobjednal, tak proč mi tu čárku sakra dělá? Pokynul jsem na říďu, ten sundal svůj zorovský klobouk a vydal se na obchůzku po kostele.

Zeptal jsem se kněze, co je to za značku. Víno mi připadalo takové obyčejné. Ale vždyť jsme v chrámu božím, víno by mělo být kvalitní. A za takovou žbrntu si účtuje 25 Kč? Sehnul jsem se pod oltář a odhrnul vínem potřísněný bílý ubrus. To co jsem tam viděl, pohřbilo veškeré mé mínění o církvi. Dostal jsem ránu, jakou jsem teda nečekal. A to jsem byl ve stánku klidu a míru a božího odpuštění. To jestli Bůh viděl, tak to určitě našemu panáčkovi nikdy neodpustí. Pod stolem se totiž válely prázdné krabice od toho nejpodřadnějšího krabicového vína. U nás takové prodáváme za 18,50 Kč za litr. A ten parchant si za něj účtoval 25 Kč za dvě deci. Neznaboh. Byl jsem v takovém šoku, že jsem popadl vedle ležící koštýř, a natáhl jim z demižónu další dávku vína a na ex jsem ji přímo z koštýře přelil do sebe. Farář udělal další dvě čárky.

Co se dělo dál se dozvíte někdy příště. Teď si jdu lehnout, bolí mě z toho vína hlava.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Asi se zblázním hablina 04. 12. 2007 - 13:43
RE(2x): Asi se zblázním ohneta 04. 12. 2007 - 13:45
RE(3x): Asi se zblázním cumak 04. 12. 2007 - 17:35
RE(4x): Asi se zblázním ohneta 04. 12. 2007 - 17:54
RE(5x): Asi se zblázním cumak 04. 12. 2007 - 18:33
RE: Asi se zblázním sargo 09. 12. 2007 - 23:57