Jak si vybrat lyže

19. prosinec 2006 | 11.05 | | autor: ohneta
obrazekBude si nad dobrým nákupem více mnout ruce ten, kdo koupil nejlevněji, nebo naopak lyžař, který si vybral nejdražší výbavu? Paradoxně ani jeden nemusí udělat dobrý obchod. Pokud si nevybere lyže odpovídající jeho postavě, lyžařskému umění a stylu jízdy.

1. Vyberte dobrou prodejnu

Chcete-li si dobře zajezdit, nekupujte lyže jen podle ceny a designu. Jděte do specializované prodejny, kde vám poradí s ohledem na vaši postavu, věk a styl jízdy.

2. Volbu usnadní počítač
Někteří výrobci, například Atomic, mají na svých internetových stránkách dotazník. Pokud zde vyplníte údaje jako pohlaví, typ jízdy, vaše lyžařské schopnosti, počítač vám nabídne modely, které by pro vás mohly být vhodné.

3. Lyže si raději otestujte
Pokud si nejste jisti ani radou, věřte vlastní zkušenosti. Půjčte si na den na horách nebo ve značkové prodejně takzvané testovací lyže. Vyzkoušejte, který model vám nejlépe sedne. Poplatek za testování vám obvykle při nákupu lyží vrátí. Pohybuje se obvykle v řádu několika stokorun za jeden den.

4. Špičkové modely levně
Pokud vám nevadí lyže z druhé ruky, ptejte se v lyžařských střediscích a v testovacích centrech po výprodeji testovacích lyží. Můžete získat špičkový model i za poloviční cenu. Například sportovní lyže Head určené profesionálům, které byly v testovacím "provozu" jednu sezonu, můžete mít za zhruba poloviční cenu.

5. Největší výběr je na internetu
Když už máte ve výběru jasno , můžete koupit lyže na internetu. Na podzim tu najdete i množství modelů z loňské sezony zlevněných
až o třicet procent. Někteří prodejci po e-mailu či telefonu poradí, který model by se pro vás nejlépe hodil.


Zařaďte se do kategorie

Začátečník – s lyžováním začíná sjíždí mírné cvičné svahy pomalou jízdou a dělá ještě mnoho chyb, učí se i jízdě na vleku

Mírně pokročilý – zvládá již základy lyžařské techniky, nejlépe se cítí na "modrých" sjezdových tratích a v pomalejším tempu, bez problémů vyjede na vleku

Středně pokročilý rekreační lyžař – lyže již má plně pod kontrolou, na lehčích svazích dokáže jet i sportovním tempem, nejlépe se cítí na "modrých" a "červených" sjezdovkách, opatrnější pomalejší jízdou se mu podaří sjet i černou sjezdovku

Sportovní lyžař – není pro něj problém sjet jakýkoliv svah a dokáže lyžovat i v různých terénech (boule, čerstvě napadaný sníh, zmrzlá trať), střídá "červené" a "černé" sjezdovky, dokáže lyžovat rychle, ale nemá "závodní" ambice.

Expert nebo "závodník" – lyžařskou techniku má dokonale zvládnutou a uspokojuje ho bezchybná rychlá jízda na náročných tratích, nejlépe se cítí na "černé" sjezdovce, podle svého naturelu si rád projede i závodní slalomovou trať v brankách nebo rád vyrazí i do volného terénu.


Za kolik v půjčovně

Kdo nejezdí na hory pravidelně a nevyplatí se mu lyže kupovat, může si je vypůjčit. Ceny se v jednotlivých půjčovnách liší, obecně platí: čím blíž ke sjezdovce, tím je cena vyšší. Lepší je tedy si lyže půjčit v místě bydliště než spoléhat na horské středisko. Ale i tam jsou ceny rozdílné, v těch menších nebo na okraji větších jsou o několik desítek korun na den nižší než přímo pod svahem ve velkém středisku.

Výhodnější je půjčení celého kompletu, tedy lyží, hůlek a bot a také za delší dobu zaplatíte méně. Většina půjčoven ve městech nepočítá poplatek za ten den, kdy si lyže vyzvednete, některé ani za den, kdy je vracíte. Například si lyže půjčíte v pátek a vrátíte je v pondělí a platíte jen za dva dny.
Počítejte s tím, že je třeba také zaplatit vratnou zálohu jeden až tři tisíce korun. Výhodou je, že vám v půjčovně vázání nastaví na míru a dostanete i písemné potvrzení o seřízení.Ceny v půjčovnách
Půjčovny ve městech Kč/den Kč/8 dní
Komplet (lyže, boty,
hole)
200 - 350 1050 - 1540
Lyže 180 - 300 770 - 1470
Boty 80 - 130 315 - 520
Hole 30 115
Přilba 60 245
Snowboard komplet 250 - 280 1190 - 1400
Snowboard s vázáním 150 - 250 630 - 1190
Boty 150 630
Půjčovné na horách Kč/den Kč/8dní
Komplet 160 - 500 700 - 2200


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře