Nevěřte mapě

26. srpen 2008 | 10.06 | | autor: ohneta

Vyznáte se v mapách? Mám na mysli ty podrobné, turisticko-cyklistické. Podle jedné takové jsme se řídili i my. Minulou sobotu jsme slavnostně za neustálého hustého deště vyrazili na dovolenou do kempu v Pasohlávkách. Kolo a velký bágl ssebou.

Jako dopravu jsme zvolil vlak. Můj původní plán byl dojet kolmo do Otrokovic a tam se přidat ke kamarádům, kteří jeli vlakem z Vizovic. Jelikož ale pršelo, musel jsem od tohoto plánu upustit a nasednout na vlak už ve Zlíně, který mě do Otrokovic dopravil. Než jsem stačil přijet na vlakovou zastávku, tak jsem měl mokré i trenky. To nám to tedy pěkně začíná.

Než jsme dojeli do Otrokovic, déšť ustal. Hoďku jsme čekali na přípoj do Břeclavi, kde jsme se měli podle počasí rozhodnout, zda do Pasohlávek dojedem na kole, nebo zvolíme přípoj do Mikulova, z kama je to do kempu už kousek. V Břeclavi bylo polojasno, proto jsme zvolili cestu na kole po cyklostezkách. Nějak jsme se vyšmodrchali z města a našli tu správnou cyklostezku, která nás měla dopravit do Lednice, která byla prvním záchytným bodem cesty dlouhé 43 km.Tam jsme se občerstvili a jali se pokračovat na poslední úsek naší jízdy.

Za Lednicí následovalo další martirium. Znovu se rozpršelo a toto počasí nás pronásledovalo až do kempu. Přijeli jsme promoklí, promrzlí a hladoví. Na vrátnici jsme vyřídili nezbytné formality a pádili se ubytovat do maringotky. První co jsme v maringotce hledali, bylo topení. Bohužel jsme ho nenašli, tak jsme se aspoň zachumlali do dek. To byl taky první a zároveň poslední den, kdy nám pršelo. Nastala otázka programu na další den.

Jelikož jsme všichni měli kola za sobotu plné zuby, rozhodli jsme se pro pěší výlet do Mikulova. A tu nastala zásadní chyba. Vzal jsem mapu do ruk a studoval, jak je to od kempu daleko. Prvním pohledem jsem našel měřítko, na všech mapách značené černým a bílým pásem. Že se pásy střídají u každého okýnka na mapě mě nepřišlo divné, pod každým páskem byla totiž číslice, z čeho jsem si vydedukoval, že se jedná o kilometry (okýnkem rozuměj např. Mikulov najdu v okýnku B4). Odměřil jsem tedy vzdálenost Mikulova od kempu a vyšla mě vzdálenost cca 4 km. Tak to je pohoda, za slabou hodinku tam budem.

V neděli jsme teda vyrazili na light výlet. Ještě jsme se nasnídali a něco kolem jedenácté hodiny vyšli. Slunce už svítilo, jen sem tam se na obloze objevil nějaký ten mráček. Po hlavním tahu jsme přešli hráz mezi novomlýnskými nádržemi a za nima odbočili na souběžnou polní cestu. Šli jsme už nějakých 45 minut a bylo nám divné, že Mikulov není ani na obzoru. Sakra, vždyt podle mapy je to 4 kiláky. Došli jsme na křižovatku, na které byly směrové tabule. A na nich čteme: Mikulov doprava, 8 km. Při tomto zjištění nás polil studený pot. Mě bylo hned divné, že jak jsem byl v Pasohlávkách před roky, tak autem trvala cesta do Mikulova asi 10 minut. Jenže to bylo už dávno a já věřil víc mapě, než svým vzpomínkám.

Asi po 2,5 hodinách jsme dorazili do Mikulova. Návštěvu Svatého kopečku jsme odložili na další dny a toho dne jsme poctili svou návštěvou jen jeskyni na Turoldu. Odtud jsme pokračovali po červené zpět do kempu. Vrátili jsme se až za tmy, rozdělali gril a ogrilovali špekáčky. Za těch 30km v nohách jsme si je zasloužili. Taky jsme se znovu podívali do mapy, aby jsme zjistili, kde se stala chyba. Chyba byla mezi židlí a mapou, ono to, co jsem považoval za měřítko, měřítkem vůbec nebylo, byly to už výše zmíňené svislé sloupce v mapě označené číslicemi 1 - 13. To pravé měřítko bylo umístěno jinde, a podle něj byl Mikulov vzdálen 14 km od nás. Po tomhle zjištění jsem si nasypal rožhavený popel z grilu na hlavu a šel radši spát. Ale procházka to byla hezká, což o to.

trasa

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

RE: Nevěřte mapě roxy009 26. 08. 2008 - 12:43
RE: Nevěřte mapě hablina 26. 08. 2008 - 18:42
RE: Nevěřte mapě tlapka 28. 08. 2008 - 07:03