ISS

13. únor 2007 | 09.38 | | autor: ohneta
obrazekPozorujete rádi noční oblohu? Vidíte sem tam přeletět nějaký objekt? V noci vidíte na obloze asi jen letadla, ale ne všechno musí být jen letadla. Je i mnoho létajících strojů, které lítají v mnohonásobně vyšší výšce než jsou vzdušná přibližovadla. A teď nemluvím o UFO. Jsou to různé družice, satelity a vesmírné stanice. Tyhle všechny můžete vidět pouhým okem ze země.

Nejlépe jde asi vidět kosmická stanice ISS. Teď navíc dostala nový kabát - nové sluneční konektory, takže se ještě víc od ní odráží sluneční světlo a tudíž nám na obloze ještě víc září. A jak ju poznáte, respektive rozeznáte od obyčejného letadla? To je jednoduché. Letadlo bliká, kdežto ISS svítí pořád. A na obloze se objeví jen na pár okamžiků. Takže ji pozorujete a ona se vám naráz ztratí. Že by šli na palubě spát a vypli světla? To asi ne, jen zaletěli do zemského stínu. Jednou jsem ji viděl, celkem náhodně a objevila se na obloze opravdu jen na pár okamžiků.
Že nemáte čas civět celou noc na oblohu a hledat ji? Tak vám pomůžou tyhle stránky. Klikněte na http://www.heavens-above.com/main.aspx?lat=49.233&lng=17.667&alt=310&loc=Zlin&TZ=CET
Dostanete se na stránku, která vám řekne kde se právě ISS nachází. Dál klikněte na Select from databaze, kde si najdete Českou republiku a posléze zadáte město nebo vesnici ve které bydlíte. Pokud se vaše osada v seznamu nenachází, zkuste zadat nejbližší větší město. Pak už jen stačí v daný čas vyjít ven a upřít svůj zrak na noční oblohu.
Přeji tedy krásný pohled.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře