Čínští dělníci měsíc a půl natírali lom nazeleno

16. únor 2007 | 10.43 | | autor: ohneta
Čínské úřady investovaly na 60 000 dolarů, aby nechaly nazeleno natřít nepoužívaný lom ve vesnici Lin-chua v jihozápadní Číně. Sedm mužů touto prací strávilo 45 dní. Místní obyvatelé se však ptají: proč?

Někteří vesničané se domnívají, že úředníci okresu Fu-min, jejichž kancelář se nachází přímo naproti vytěžené hoře, se tímto způsobem snažili změnit feng-šuej, tedy dosáhnout podle staré čínské víry větší harmonie okolního prostředí, a tím i maximálního zdravotního a finančního prospěchu.

Jiní spekulují o tom, že se jednalo o neobvyklý pokus podpořit "zeleň" v oblasti v souladu s výzvami k větší ekologické uvědomělosti. Kdyby se ovšem stejná částka vynaložila na výsadbu skutečných rostlin, mohlo být rekultivováno daleko větší území, dodávají.

Hora Lao-šou, která se nyní pyšní umělým zeleným nátěrem, byla využívána k těžbě kamene více než dvě desetiletí, ale nedávno byl lom uzavřen po stížnostech na přílišný hluk a prašnost.

Podobné zkrášlování přírodní krajiny není v Číně překvapující. V Pekingu byly kupříkladu natřeny zelenou barvou některé zahnědlé trávníky ve snaze přesvědčit zahraniční inspektory, že Čína je skutečně ideální pořadatelskou zemí pro letní olympijské hry v roce 2008.


novinky.cz


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší